hayata dair

Konu hayata dair fotoğraflarsa akla "Neler hayata dair ?" diye bir soru gelebilir.Sahi nedir hayata dair olanlar ? Bizi anlatan, bizden olan, bilerek veya bilmeyerek tekrarladığımız şeyler.Bazıları yüzlerce yıldır süregelen bazıları yeni yeni hayatımızda yer almaya başlayan şeyler. Belki üzerinde pek düşünmemişizdir ama yüzük takmak ta bunlardan biri.Yüzüklerin içinden en önemlisi evlenildiğinde takılanlar bence.Nedeni ise verilen büyük bir sözün simgesi olmaları.Gerçekten büyük bir söz çünkü bir hayatı birlikte paylaşmak adına verilen bir söz.Bu karşınızdaki insanı hastalandığında burnu akarken veya sizi çok güldüren bir fıkrayı onun komik bulmadığı durumlarda da sevmeyi içeriyor.İnsanı bu kadar büyük bir söz vermeye ikna eden özne ise sevgi.

Ben böyle anlamlar taşıdığı için yüzükleri fotoğraflamayı seviyorum.Onları evlenilen mevsimin ve ortamın yansımaları ile birleştiriyorum.Bu sanki bir cümleye yeni kelimeler eklemek gibi birşey benim için.

Aşağıda fotoğrafları bulunan yüzükler çok sevdiğim bir çifte ait.Neden çok sevdiğimi anlatmak hem zor hem de kolay.Çünkü adının ne olduğunu bilmediğim ama tanımlayınca "Hah şimdi anladım." diyeceğiniz bir durum.Özge ile tanıştığımızda sanırım iki saat civarında konuştuk.Zaman nasıl ilerledi anlamadım.Sanki ben onu yıllardır tanıyormuşum ve bir süre görüşmemiş gibiydik.Yeni tanışan iki insan için tanımlanması zor bir durum.Belkide benzer yapıda olmak veya benzer beğenilere sahip olmak bu durumu oluşturuyordur.Bilemiyorum.

Özge'nin düğün gününde çok eğlenceli bir fotoğraf çekimi yaptım.Fotoğrafları elerken bilgisayarımın karşısında kendimi pek çok kez gülerken buldum.Eminim kimilerinizin aklından şöyle geçiyordur.İnsan düğün günü taşıdığı gerilimden bir ampülü yakacak duruma geliyor.Eğlenceli bir fotoğraf çekimi düğün günü nasıl yapılabilir ! Aslında bu çok basit.Biraz planlı olmak o günü gerilimden uzak ve keyifli hale dönüştürebiliyor.Özge ve ben düğünden yaklaşık sekiz ay kadar önce görüştük.Nişanlısı Sedat askerde olduğu için görüşmeye o gelemedi.Özge ile birlikte düğün gününü planladık.Ara ara haberleşerek gelişmelerden birbirimizi haberdar ettik.Onlarla düğün günü kararlaştırdığımız saatte ve yerde buluştuk.Tam da konuştuğumuz gibi Özge'nin yanında davetiyesi, nikah şekeri ve spor ayakkabıları vardı.Spor ayakkabıları sayesinde hoplayıp zıplayabilen ve günün tadını çıkaran bir çift oldular.Sedat ile düğün günü tanıştık ve kurulan iletişim çok iyiyidi.Onları tanıdığım için mutluyum.

Fotoğraf çekmek veya çektirmek sadece fotoğraflamak eyleminden oluşmuyor.O fotoğraf karelerine yansıyan ve onları şekillendiren karşılıklı kurulan iletişim ve uyum.Sizin için önemli olan bir zamanı paylaştığınız, o zamanı birlikte yaşadığınız kişi o anları geleceğe taşıyacak.Yanında rahat olamadığınız bir fotoğrafçıya içten gülümseyebilir misiniz ? Hiç sanmıyorum.Fotoğrafa değer veriyorsanız ve önemsiyorsanız, biraz zaman ayırıp fotoğraf çektirmeyi planladığınız kişiyle tanışmanızı öneririm.

Hoşçakalın.

Subscribe to our mailing list

* indicates required