top of page

düğün gününden keyif almanın püf noktaları - 2

Heyecanla püf noktalarının devamını beklediğinize eminim. Bu blog yazımdaki püf noktalarını gelinler için hazırladım. Düğün gününe dair stres önleyici bilgiler içeriyor. Hadi bir göz atalım. düğün gününden keyif almak için geline notlar

*Gelinlik siparişi verirken düğün tarihinizi iki hafta öncesi olarak bildirmekte fayda var. Bu şekilde gelinlik yetiştimi stresinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekimini düğün günü öncesinde yaptırmayı planlıyorsanız bu durum bir taşla iki kuş vurmak olur.

* Sürpriz yaşamamak adına gelinliğinizi düğün gününden 1-2 gün önce tekrar denemelisiniz. Düğüne yaklaştıkça ani kilo değişimleri yaşanabilir. Düğün öncesi deneyerek böyle bir duruma karşı gerekli önlemi alabilirsiniz.

* Gelinlik provasını gelin ayakkabılarınız ile yaptırmanızda fayda var. Buda demek oluyor ki ayakkabıyı daha önce seçmelisiniz. Gelinlik boyu ve ayakkabı topuğunun birbirine uyumlu olması gerekir. Aksi durumda yürürken gelinlik ayakkabının altına girer. Siz bu durumu önlemek için iki elinizle gelinliği tutarken, eşiniz gelin çiçeğini neden hep kendisinin tutması gerektiğini anlamayabilir :)

* Manikür-pedikür ve benzeri bakım işlemlerinin düğün gününden birkaç gün önce yaptırmanızda fayda var. Böylece düğün günü kuaförde zaman kazanabilirsiniz. Biliyorsunuz o gün en değerli şey zaman :)

* Düğün günü gelin ayakkabınız ile benzer topuk yüksekliğinde olan, rahat bir ayakkabının daha yanınızda olmasına özen gösterin. Ayağı acıyan gelin mutsuz ve suratı asık gelindir ve size görenler bunun ayak acısından olduğunu bilemezler.

* Düğün günü iğne ve iplik hayatınızın en önemli iki gereci haline gelebilir. Pahalı şeyler değil ama olmadığında çok kıymetli hale gelebilir. Gelinlik provalarında ayakta durduğunuzda sorun olmayan sıkılık, gelinlikle arabaya oturduğunuzda “çat , çıt” sesleriyle ufak sökülmeler yaşatabilir. Beraberinizde siyah ve beyaz iplik, iğne, makas ve çengelli iğne bulundurmakta fayda var.

*Gelinliği askıya asmaya yarayan iç askılar her fırsatta dışarı çıkma eğilimindedir. Bir bakarsınız fotoğrafların ve videoların çoğunda dışarıdadır ve kimse farkedip söylememiştir. Bu durumu önlemek için gelinliği giyerken askıları kesmek daha iyi olur. Nasıl olsa bir daha giymeyeceksiniz ya da isterseniz askıları sonra tekrar dikebilirsiniz.

* Peki gelin çiçeğiniz nasıl olacak ? Gelinlikçiniz yapma çiçeklerden bir buket verse bile onu başka şekilde değerlendirebilirsiniz. Dürüstçe söylemekte fayda var. Gelin el buketinin canlı çiçeklerden olması ve sizin sevdiğiniz renkte çiçeklerden oluşması çok daha güzel bir görünüm oluşturuyor. Eğer siz bu konuda bir plan yapmadıysanız, kendinizi düğün günü elinde klasik beyaz güllerden oluşan bir demetle bulabilirsiniz. Çiçeğinizi, şeklini, kurdelesini belirledikten sonra düğünden en az 10-15 gün önce çiçekçinize sipariş vermeniz gerekir. Bu siparişe bağlı olarak çiçekçiniz düğün günü istediğiniz çiçeği elinde bulundurur ve siz oluşabilecek kötü sürprizleri önlemiş olursunuz.

demet-argun-gelin-cicegi-002

demet-argun-gelin-cicegi-002

* Düğün günleri aç geçen günler. Gerçekten öyle. Sabah heyecandan sağlam bir kahvaltı yapmak yerine, ağzına birkaç lokma birşey atıp sonrasında kuaför, gelin alma, fotoğraf çekimi, salon, arkadaşlar, düğün derken kendinizi gece saat ikide karnı kazıntıdan şarkı söyleyen biri olarak bulabilirsiniz. Eğer birlikte yaşayacağınız yeni evinize yiyecek alışverişi yapamamışsasınız durum daha vahim hale gelebilir :) Kan şekeri düşmüş bir gelin ve damadın toleransı düşmüş demektir. Bu ise stresli ve telaşlı bir yapısı olan düğün gününde gerginliklere davetiye çıkartmaktır. O günü eşinizle çokça kavga ettiğiniz bir gün olarak hatırlamak istemiyorsanız, gün içi birşeyler yemeye özen göstermelisiniz. Kuaförde makyaj yapılmadan önce birşeyler yiyebilirsiniz. Gelin alma öncesinde de ufak birşeyler yenebilir. Gün içi en doyurucu yemek, düğün öncesi misafirler salona gelmeden yiyeceğiniz yemek olacaktır. Bunu başaramazsanız aç ve yorucu bir akşam sizi bekliyor olacak.

* Kuaförde saçınızı şekillendirirken çok sayıda toka kullanılabilir. Üzerine ağır bir duvak ta eklenince bir süre sonra başınız ağrıyabilir. Çantanızda ağrı kesici bulundurmaya özen gösterin.

* Kuaföre giderken üzerinize geniş yakalı veya düğmeli bir giyisi giymek daha uygun olur. Böylece gelinliği giymek için çıkartırken saç veya makyajınız bozulmamış olur.

* Bir gelin için en önemli şeylerden biri makyaj. O gün nasıl algılanacağınızı belirliyor. O nedenle düğün öncesinde prova yaptırmakta ve fotoğraf çekip saklamakta fayda var. Makyaj ve saç konusunda seçiminizi tümüyle kendi beğenilerinize göre yapın. Annenizin ya da arkadaşınızın beğenilerine göre değil. Aynaya baktığınızda sizin kendinizi nasıl gördüğünüz önemli. Bazı makyözlerde “Ama sen gelinsin, belli olması lazım !” diye başlayan cümleler eşliğinde istediğinizden çok daha koyu makyaj yapma eğilimi var. Eğer giydiğiniz gelinliğe rağmen gelin olduğunuz anlaşılmıyor ise bırakın makyajla da anlaşılmasın :)

* Saç ve makyajı kuaförde yaptırıp, gelinliği sonrasında evde giymeyi planlıyor olabilirsiniz. Unutmayın ki saç ve makyaj yapılması sonrasında, üzerinizde günlük giyisileriniz varken aynaya baktığınızda sanki birşeyler eksikmiş gibi gelebilir ve bu çok normal bir durum. Gelinliği giydikten sonra çok daha güzel görüneceksiniz.

* Gelin çantasında olması gerekenler: ruj, parfüm, ağrı kesici, pudra veya fondoten, telefon, telefon şarjı, mendil, kimlik, yara bandı, iğne-iplik, şeker, yelpaze (buna hava sıcaklığına bağlı olarak karar verilebilir). Bu liste uzatılabilir ama el çantasına sığabilecek ve en gerekli olanları seçmeye çalıştım. Bir şeyi unuttum, nazar boncuğu. Anneniz dahil çevrenizde bulunan herkes gün boyunca nazar boncuğunuz olup olmadığını soracak. O nedenle nazara inanmıyorsanız bile bu diyaloglardan kurtarmak için bir-iki tane bulundurmakta fayda var :)

demet-argun-yaratici-fotograf-003

demet-argun-yaratici-fotograf-003

Bir sonraki blog yazıma ilişkin bir ipucu vereyim. Bir sonraki yazımı damatları ilgilendirecek püf noktalarına ayırdım. Takip etmeye devam edin ;)

NOT: Blog yazılarımı yayınlandığı anda okumak isterseniz yapmanız gereken çok basit. Yan tarafta bulunan Meta bölümünün altındaki "Kayıt Ol" bölümüne adınızı ve ileti adresinizi yazıp gönderebilirsiniz. Sonrası ise yeni yazım geldiğinde kendinize bir kahve yapıp, içinde bulunduğunuz andan beş dakikalığına uzaklaşmak.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page