top of page

düğün gününden keyif almanın püf noktaları - 3

Bu blog yazımı damatlar için oluşturdum. Bilmiyorum damatlar gelinler kadar ilgi gösterecek mi :) Ben gelin ve damada aynı değeri verdiğim için ayrımcılık yapmadım ve işlerine çok yarayacak önerileri bu yazıda topladım. Düğün gününe dair stres önleyici bilgiler içeriyor. Gelin birlikte göz atalım. düğün gününden keyif almak için damada notlar

* Bir damat için düğün günü verebileceği en kötü karar, gelin arabasını kendisi kullanmak olacaktır. Kadınların aksine erkekler, bir anda birden çok işi değil, bir işi iyi yapabiliyorlar ve onu iyi yapıyorlar (bu benim tezim değil, bilimsel bir gerçek). Düğün günü araba kullanıp gideceği yollara ve trafiğe hakim olmak, durmaksızın çalan telefonu cevaplamak, yanında oturan ve ne kadar güzel olduğunu duymak isteyen eşine güzel cümleler söylemek, başka şehirden gelecek akrabasına yol tarif etmek, günün farklı gelişen planlarını kontrol altında tutmak kimsenin aynı anda başarabileceği birşey değil. O nedenle gelin arabasını, gidilecek yolları bilen bir arkadaşın kullanması çok daha mantıklı bir karar olur. Bu sayade arka koltukta rahat bir yolculuk yapabilirsiniz ve hatta cep telefonunuz ile o güne dair kısa videolar çekebilirsiniz (telefon şarjınızı yanınıza alın demiş miydim ? alın :) ).

* Düğünler ağırlıklı olarak bahar ve yaz mevsiminde yapılıyor. Koşturmacalı bir günde hava da sıcaksa, damatsanız ve ceket te giymeniz gerekiyorsa (ki gerekiyor, bir bütçe ayrılıp alındığına göre :) ) yedek gömlek bulundurmanızda yarar var. Ayrıca yanınızda kısa kollularla tiril tiril dolaşanlara fazla bakmayın, can sıkabilir.

demet-argun-fotograf-blog-004

demet-argun-fotograf-blog-004

* Damatsanız düğün günü Sherwood Ormanı'ndasınız demektir. Karşınıza çıkan hemen hemen herkes Robin Hood olabilir. Bu duruma hazırlıklı olun. Cebinizde düşük değerli kağıt paralardan çokça bulundurun ve bunu bir hafta öncesinden yapın. Düğün günü bir bakkala dalıp, ondan tüm bozukluklarını size vermesini beklemeyin.

* Yakın arkadaşların ve kuzenlerin yardımına bu denli gerek duyacağınız başka bir gününüz olmayacak. Onlardan sizin içinizi okumalarını beklemeyin ve bazı konularda yardım isteyin. Düğün günü şehir dışından gelecek kişilerin, yolculuk ve konaklama bilgilerini edinebilecekleri arkadaşları belirleyin ve gerekli kişilere onların telefon numaralarını mesaj atın. Yoksa düğün gününün büyük bölümünü telefonda konuşarak geçirebilir ve günden birşey anlamayabilirsiniz.

* Damat tıraşı bir travmaya dönüşebilir. Nedeni ise bazı berberlerin yaptıkları işlemleri hiç anlatmadan ardı arkasına uygulamaları. Bu durumda eğer istemediğiniz bir aşama varsa hayır deme fırsatınız da olamıyor. Bu konuda en belirgin örnek kaş ve yanaklardaki tüyler için ağda yapılması. Daha iyi bir görünüm için yapılan bu işlem, yüzde 5-10 saat sürebilen kızarıklıklara yol açabiliyor. Bu nedenle her görenin sormasının yanı sıra, fotoğraflarda da bu şekilde yer alıyorsunuz. Mutlaka yapılması gerekiyorsa birkaç gün öncesinde yapılabilir.

* Gelinin çiçeği olduğuna göre damadın da küçük bir yaka çiçeği olabilir. Böylece fotoğraflarda ikiniz arasında bütünlük ve uyum arttırılabilir. Unutmayın bu gün sadece gelinlerin değil, damatların da günü ve onların da özen görmeye gereksinimleri var.

demet-argun-fotograf-blog-005

demet-argun-fotograf-blog-005

* Damat ayakkabılarını düğünden önce giymekte fayda var. Böylece ayakkabılar bir miktar ayağınızın şeklini alabilir. Böylece ayağınızı sıkma veya vurma olasılığını azaltmış olursunuz.

* Gelin arabasını süsletmek bir gelenek. Bu gelenek büyük şehirlerde git gide daha tehlikeli bir gelenek haline gelmeye başladı. Trafikte arabanın önüne veya üzerine atlayan çocuklar, arabanın peşinden koşanlar, açılan camdan verilen zarfı almaya çalışırken içeri dalan onlarca el ve aracı süren kişinin gözünün zarar görme riski. Özellikle gelin arabası ile şehirler arası yapılan yolculukları, süslenmiş araba ile yapmamanızı öneririm. Yüksek hızda yapılan yolculuklarda, zarf almak için yapılan manevralar can ve mal kaybına yol açabilir. Bunun dışında aracı süslerken yan aynalara bazen o kadar çok tül bağlanıyor ki aynadan görüş olanaksız oluyor ve kaza yapma riski artıyor. Ve son olarak yaşanan başka bir durum ise ön kaputtan uzanıp, bagajın altında sonlanan kurdele veya tül nedeniyle bagaj açılamaz hale geliyor. Bagaja daha çok gereksinim duyacağınız bir gün var mı :) Tamam da Demet o halde ne yapalım dediğinizi duyar gibi oluyorum. Benim önerim ya arabayı süsletmemek ya da kolay takılıp çıkarılabilen sade süsler kullanmak. Araba süslemede kullanılan çiçeklerin altına vakumlu ayaklar konarak kaputa yapıştırılabiliyor. Böylece yolculuğun risk içeren bölümlerinde çiçeği çıkarıp bagaja koyabilirsiniz.

Bir sonraki blog yazım hem gelinlere hem de damatlara yönelik. Kaçırmayın derim ;)

1 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page