top of page

düğün gününden keyif almanın püf noktaları - 4

Veeeee bu serinin son blog yazısını gelinler ve damatlar için hazırladım. Tek amacım düğün gününü daha güzel geçirmeniz ve bunu başarmak zor değil. Ne yapmanız mı gerekiyor ? Daha önceki diğer üç yazımdan (1, 2 ve 3) sonra aşağıdaki yazımı okumak.

* Fotoğrafçı seçimi düğün gününe ve hatta evliliğe dair vermeniz gereken en önemli karar diyebilirim. Fotoğraf tarzını beğendiğiniz, düğün günü veya öncesinde yapılacak çekimde birlikte keyifli zaman geçireceğiniz bir kişi olması çok önemli. Yanında rahat olamadığınız bir kişiden, sizin doğal fotoğraflarınızı çekmesini beklemek sadece hayal kırıklıklarına yol açar. Hemen hemen herkes fotoğrafçı seçiminin ne kadar zor olduğundan bahsediyor oysa bu durumu zor hale getiren kullanılan yöntemler. İleti veya telefon üzerinden alacağınız kısa bilgileri karşılaştırarak bir karar vermeye çalışmak, piyango bileti almaya benzer. İçinize sinen en doğru kararı, fotoğrafçılar ile yüz yüze yapacağınız görüşmeler sonrasında verebilirsiniz. Ve emin olun bu şekilde karar vermenin ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız.

demet-argun-fotograf-blog-007

demet-argun-fotograf-blog-007

* Düğününüzde olan her kişi, o anda orada olabilmek için bir çaba göstermiş durumda. Kuaföründen giydiği elbiseye, ayakkabıya kadar planlamış ve özen göstermiş durumda. Bu çaba ve özenin nedeni sizi sevmesi ve değer vermesi. O nedenle sıcak bir hoşgeldini hak ediyorlar. Aklınıza küçük ve can sıkıcı konuları takıp, hoşgeldin derken asık suratlı olmak, size verilen değer ile örtüşmeyebilir.

* Düğünde çalan müzikleri beğenmediğinizde, o anda yapılan değişiklikler durumu daha kötü hale getirebilir. Düğünün motivasyonunu belirleyen en önemli kavramlardan biri müzik. Ayrılık temalı acılı arabesk müzik çalan bir düğüne misafir olarak gitmiştim ve bir türlü anlam verememiştim. Güzel bir birlikteliği kutlarken, doğru müziği seçmek önemli anlayacağınız ve önceden planlamakta fayda var.

demet-argun-fotograf-blog-008

demet-argun-fotograf-blog-008

*Düğün sırasında takılan takılar, yaptığınız harcamalar konusunda sizi biraz rahatlatabilir. O ana kadar hiç anlam veremediğiniz, saçma ve gereksiz bulduğunuz bu geleneğe, kendi düğününüzden sonra çok daha farklı bakacağınıza eminim. Burada püf noktası, takılan takıların düğün sonrasında, çiçekli gelin arabası ve kornalarla işaretlenen evinizden çalınmaması. Evinizin güvenli olmayacağını düşünüyorsanız başka bir alternatif planlayın derim.

* Düğün günü olabildiğince iyimser olun. Siz her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlasanız bile o gün aksayan bazı şeyler mutlaka olacaktır. Siz elinizden geleni yapın ve sonrasında tadını çıkarmaya bakın. Unutmayın yaşanan aksaklıklar o günün hikayesinin bir parçası ve siz sonrasında onları gülümseyerek anlatıyor olacaksınız. Hiç kimse düğün gününü "herşey yoluda gitti" diyerek özetlemez :)

* Son olarak söyleyebileceğim ise şu. Uzun düğün hazırlıkları ve sadece kendinizin değil çevrenizdekilerin de beklentilerini karşılama telaşı içinde, bu yolculuğa neden çıktığınızı unutmak çok kolay. Bazen araçlar, amacın önüne geçiyor. O salon takımı değil diğeri olsa ne olur ? Asıl olan birlikte paylaşılacak bir hayat ve ondan olabildiğince keyif almak. Elinizde olanlara değer vermek yerine, olmayanlara odaklanmak sizi üzmekten fazlasını sağlamaz. Sizi anlayan ve değer veren biri ile evleniyorsanız, en değerli şeye sahipsiniz demektir. Eşyalar birkaç yıl sonra çizilebilir, doğacak çocuğunuz üzerine çorba dökebilir ve ilk andaki hallerini korumayabilir. O eve hayat ve ruh katacak olanlar sizlersiniz. Gerisi hikaye. Öyel değil mi ;)

demet-argun-fotograf-blog-009

demet-argun-fotograf-blog-009

NOT: Blog yazılarımı yayınlandığı anda okumak isterseniz yapmanız gereken çok basit. Yan tarafta bulunan Meta bölümünün altındaki "Kayıt Ol" bölümüne adınızı ve ileti adresinizi yazıp gönderebilirsiniz.

8 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page