top of page

"Sanki yapmam gereken birşeyler var ve ben yapmıyormuşum gibi hissediyorum."

"Sanki yapmam gereken birşeyler var ve ben yapmıyormuşum gibi hissediyorum." dedi. Söyleyen arkadaşım 30-35 arası bir yaşta. Üniversite mezunu ve çalışıyor. Aslına bakılacak olursa ondan yapmasını istedikleri şeyleri yapmış. Okumuş, üniversiteyi bitirmiş, iş bulmuş ve çalışıyor. Artık hayatının daha rahat ve mutlu olacağı söylenen dönemine girmiş ama duyumsanan mutluluk değil, bir eksiklik. Daha da kötüsü eksik olan şeyin ne olduğu belli bile değil. Arkadaşımı suçlamıyorum. Biliyorum ki o bu şekilde duyumsayan tek kişi değil. Binlerce kişiden biri. İçinde bulunduğu durumu tüm içtenliği ile paylaştı. O en azından tarif edebildi nasıl duyumsadığını. Bu durumun bir önceki hali ise "içimde bir sıkıntı var ve nedenini bilmiyorum". Sen bu duyguları hiç yaşadın mı ?

Düşündüm ve bu duyguları bir dönemler çokça yaşadığımı hatırladım. Yani hiç yabancı değil bana. Tam olarak ne zamandan beri var olduğunu hatırlayamasam da lisede var olduğunu bildiğim bir düşünceye sahiptim. Çok sevdiğim bir alanda çalışmak istiyordum. Onun ne olduğu çok belirgin değildi ama birkaç fikrim vardı. Üniversitede bölüm seçimim benim isteğim dışında oldu. Üniversitenin son yıllarında iç sıkıntısından başlayıp, durumu değiştirmem için yapmam gereken birşeyler var ama ne şeklinde ilerleyen yıllar oldu. Yapmam gerekeni bulmak için farklı alanlar deneyimledim. Bir bölümünden bir süre sonra sıkıldım ve vazgeçtim. Bir yandan tekstilde çalışıp bir yandan durumu değiştirmek için arayış içinde olmak, sanki sınırları belli olmayan bir hapishaneden kaçış planları yapmak gibiydi. Çok sayıda kişinin benzer duygular yaşadığını görmek beni şaşırtıyordu. Çoğunluk olmanın her zaman güçlü olmak olmadığını farkettim. Benzer duygular yaşayan insanların bir bölümü durumu kabullenmiş, diğer bir bölümü ise kabullenmek istemiyor ama öte yandan ne yapması veya nereden başlaması gerektiğini bilmiyor.

Ben uzun bir zamandan sonra çok sevdiğim bir alanda çalışmaya başladım. Fotoğraf çekmek beni mutlu ediyor. Benim içimde yankılanan soru artık farklı. "Yeterince üretiyor muyum yoksa daha fazlasını yapabilir miyim ?"


gökyüzü uşurtma özgürlük

Blog yazılarımı yayınlandığı anda okumak isterseniz yapmanız gereken çok basit. Sağ tarafta bulunan Meta bölümünün altındaki "Kayıt Ol" bölümüne adınızı ve ileti adresinizi yazıp göndermeniz yeterli.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page